Skip to content

20 Richard StDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Sep 29, 1994

Property Information

Block10501
Lot136
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,300
66%
Improvement Value:$131,800
34%
Total Assessment$384,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,289+4.1%
2024$8,924+7.8%
2023$8,278+1.6%
2022$8,145+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4065, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1957