Skip to content

160 Perry StDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block10501
Lot144
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,200
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,700
65%
Improvement Value:$135,500
35%
Total Assessment$385,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,277+4.0%
2024$8,919+7.3%
2023$8,310+1.6%
2022$8,179+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,200DeedBook 24278, Page 732Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$263,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 22794, Page 1Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5390, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1957