Skip to content

154 Perry StDover, NJ 07801

Built 1955

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block10501
Lot146
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,047
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,400
72%
Improvement Value:$98,200
28%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,477+4.0%
2024$8,148+8.0%
2023$7,546+1.5%
2022$7,435+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,047DeedBook 24652, Page 1995Recorded9/11/2023

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 21446, Page 304

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4671, Page 273

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4071, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1955