Skip to content

335 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1966
Other Exempt

Last Sale Price
$347,000
Last Sale Date
Jul 1, 2004

Property Information

Block10501
Lot46
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,260
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,000
59%
Improvement Value:$186,200
41%
Total Assessment$454,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$8,820+3.1%
2015$8,553+1.2%
2014$8,453+1.8%
2013$8,303+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook 6107, Page 171

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5037, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1966