Skip to content

146 Highview TerDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 5, 2005

Property Information

Block10501
Lot62
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,468
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,900
60%
Improvement Value:$149,400
40%
Total Assessment$377,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,077+4.0%
2024$8,725+7.3%
2023$8,134+1.7%
2022$8,000+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6459, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1961