Skip to content

138 Highview TerDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block10501
Lot64
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,565
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,500
63%
Improvement Value:$151,000
37%
Total Assessment$403,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,482+4.0%
2024$9,116+11.0%
2023$8,213+1.7%
2022$8,077+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,565DeedBook 24005, Page 1589Recorded1/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961