Skip to content

42 Highview TerDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
May 30, 2018

Property Information

Block10501
Lot88
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,822
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,900
58%
Improvement Value:$182,900
42%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,234+4.1%
2024$9,831+7.2%
2023$9,169+1.7%
2022$9,012-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 23361, Page 815Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$283,900

From:

To:

Sq Ft1,822DeedBook 22468, Page 332Recorded12/11/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961