Skip to content

6 Highview TerDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 3, 2015

Property Information

Block10501
Lot97
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,119
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,400
58%
Improvement Value:$182,500
42%
Total Assessment$434,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,484+3.9%
2024$10,087+7.1%
2023$9,422+3.6%
2022$9,094+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft2,119DeedBook 22920, Page 207Recorded6/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961