Skip to content

54 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block11101
Lot29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,850
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
48%
Improvement Value:$253,900
52%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,307+1.2%
2024$11,170+6.2%
2023$10,515+1.8%
2022$10,324+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 6093, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1969