Skip to content

58 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block11101
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,251
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
40%
Improvement Value:$350,300
60%
Total Assessment$587,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,746+1.6%
2024$13,532+5.3%
2023$12,845+1.9%
2022$12,606+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 22099, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1969