Skip to content

99 Mt Pleasant AveDover, NJ 07801

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2007

Property Information

Block11116
Lot58
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,442
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
35%
Improvement Value:$331,200
65%
Total Assessment$509,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,151+2.8%
2024$11,816+1.1%
2023$11,690+1.9%
2022$11,466+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5919, Page 189

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 4433, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1930