Skip to content

152 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block20903
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,690
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$216,400
54%
Improvement Value:$187,800
46%
Total Assessment$404,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,346+4.6%
2024$8,932+8.7%
2023$8,216+0.3%
2022$8,193+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,690DeedBook 24886, Page 1414Recorded3/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1949