Skip to content

142 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1973

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21101
Lot21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page211

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,848
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,000
56%
Improvement Value:$184,600
44%
Total Assessment$422,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,761+4.6%
2024$9,331+8.7%
2023$8,585+0.2%
2022$8,568+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973