Skip to content

8 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Feb 13, 2023

Property Information

Block21301
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,210
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,800
61%
Improvement Value:$147,000
39%
Total Assessment$376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+8.1%
2024$8,010+10.1%
2023$7,274-0.0%
2022$7,276+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000
Sq Ft1,210DeedBook 24573, Page 1709Recorded3/7/2023

Property Built

Built

Year Built: 1962