Skip to content

6 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$901,000
Last Sale Date
Jun 22, 2023

Property Information

Block21405
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,079
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
31%
Improvement Value:$561,000
69%
Total Assessment$818,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,392+14.6%
2024$16,914+3.0%
2023$16,418-1.1%
2022$16,594+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$901,000
Sq Ft3,079DeedBook 24624, Page 543Recorded7/10/2023

Property Sale

Sale
$494,500

From:

To:

Sq Ft2,359DeedBook 22488, Page 1819Recorded1/29/2014

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 4392, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1996