Skip to content

14 Barry DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 3, 2019

Property Information

Block21803
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,752
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,600
51%
Improvement Value:$236,100
49%
Total Assessment$478,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,274+4.2%
2024$10,819+4.9%
2023$10,310+4.0%
2022$9,915+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,752DeedBook 23553, Page 1693Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$235,100
DeedBook 5249, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1965