Skip to content

8 Barry DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block21803
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,642
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,400
52%
Improvement Value:$223,900
48%
Total Assessment$466,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,548+4.2%
2024$10,118+5.2%
2023$9,615+4.1%
2022$9,233+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,642DeedBook 24758, Page 1926Recorded6/10/2024

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6269, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1965