Skip to content

45 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2006

Property Information

Block22001
Lot22
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,066
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,400
57%
Improvement Value:$163,400
43%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,754+4.7%
2024$8,357+9.3%
2023$7,648+0.1%
2022$7,639+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962