Skip to content

44 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2014

Property Information

Block22004
Lot29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,974
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,700
54%
Improvement Value:$198,700
46%
Total Assessment$428,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,836+4.6%
2024$9,399+7.1%
2023$8,772+0.3%
2022$8,747+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 4004, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1977