Skip to content

22 Sanders RdRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$449,900
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block22006
Lot83
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,230
Acreage1.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,900
44%
Improvement Value:$311,300
56%
Total Assessment$553,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,723+4.3%
2024$12,204+9.7%
2023$11,125+0.7%
2022$11,049+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$449,900

From:

To:

Sq Ft2,230DeedBook 22540, Page 1215Recorded6/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1954