Skip to content

30 Maple TerRockaway, NJ 07866

Built 1939

Owner
---
Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block22312
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage998
Acreage0.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,400
71%
Improvement Value:$64,600
29%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,218+4.4%
2024$4,999+4.2%
2023$4,796+1.9%
2022$4,705+8.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft998DeedBook 24940, Page 1856Recorded6/30/2025

Property Built

Built

Year Built: 1939