Skip to content

42 Maple TerRockaway, NJ 07866

Commercial

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
May 4, 2016

Property Information

Block22312
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page223

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage11,840
Acreage4.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$348,700
26%
Improvement Value:$1,003,800
74%
Total Assessment$1,352,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,368+19.7%
2024$27,030+9.8%
2023$24,608+2.3%
2022$24,052-1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$790,000

From:

To:

DeedBook 22920, Page 240Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4262, Page 234