Skip to content

2 Northlea DrBoonton, NJ 07005

Built 1968
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 16, 2013

Property Information

Block30902
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SBG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,160
Acreage1.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,000
46%
Improvement Value:$328,700
54%
Total Assessment$607,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$8,997+6.5%
2007$8,446+6.6%
2006$7,926+7.0%
2005$7,405+7.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968