Skip to content

4 Northbrae DrBoonton, NJ 07005

Built 1967

Last Sale Price
$310,500
Last Sale Date
Aug 30, 2000

Property Information

Block30902
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,450
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
45%
Improvement Value:$328,500
55%
Total Assessment$601,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,369+4.4%
2024$13,768+3.2%
2023$13,336+1.8%
2022$13,103+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,500
DeedBook 5243, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1967