Skip to content

2 Northbrae DrBoonton, NJ 07005

Built 1964

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block30902
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page309

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,028
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,600
48%
Improvement Value:$296,600
52%
Total Assessment$569,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,223+4.5%
2024$12,658+3.4%
2023$12,243+1.8%
2022$12,032+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 22576, Page 101Recorded8/13/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964