Skip to content

15 Fifth StBarnegat, NJ 08005

Built 2020

Last Sale Price
$467,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block103
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBarnegat Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage3,000
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
22%
Improvement Value:$286,100
78%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,973+2.3%
2024$10,730+4.8%
2023$10,240+344.7%
2022$2,303+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$467,000
DeedBook 18221, Page 1971Recorded12/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 17729, Page 198Recorded12/24/2019