Skip to content

164 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block1
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,676
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,000
58%
Improvement Value:$342,400
42%
Total Assessment$813,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,215+4.0%
2024$7,898+10.6%
2023$7,142+0.2%
2022$7,125+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$657,901
Sq Ft2,676DeedBook 18716, Page 1561Recorded10/8/2021

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5627, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1935