Skip to content

106 Osborne AvePoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1978

Last Sale Date
Mar 11, 1994

Property Information

Block23
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class18
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage1,930
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$708,700
71%
Improvement Value:$293,000
29%
Total Assessment$1,001,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,117+4.0%
2024$9,727+10.6%
2023$8,795+0.2%
2022$8,775+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5146, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1978