Skip to content

49 North StPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1,990,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block28
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBay Head Boro
Tax Map Page2

Building Details

Building Class19
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-50
Sq Footage2,481
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$646,800
65%
Improvement Value:$348,200
35%
Total Assessment$995,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,050+4.0%
2024$9,661+10.6%
2023$8,736+0.2%
2022$8,716+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$1,990,000
Sq Ft2,481DeedBook 19960, Page 1763Recorded3/24/2025

Property Sale

Sale
$2,090,000
Sq Ft2,481DeedBook 19698, Page 1161Recorded6/3/2024

Property Sale

Sale
$1,105,000

From:

To:

Sq Ft2,481DeedBook 15985, Page 1765Recorded1/15/2015

Property Sale

Sale
$1,078,000
DeedBook 14655, Page 529

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 11408, Page 1477

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5012, Page 174