Skip to content

239 Old Squan Rd.Brick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$344,000
Last Sale Date
Oct 16, 2020

Property Information

Block1030
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,192
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
44%
Improvement Value:$147,600
56%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,843+5.4%
2024$6,495+3.6%
2023$6,267+1.3%
2022$6,185+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$344,000

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 18140, Page 1029Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 16051, Page 1024Recorded4/10/2015

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 14421, Page 89

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5464, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1965