Skip to content

220 Folsom Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block1030
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,150
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,800
31%
Improvement Value:$272,000
69%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,356+11.3%
2024$9,309+3.6%
2023$8,982+1.3%
2022$8,865+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft3,150DeedBook 19706, Page 1943Recorded6/11/2024

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5283, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1960