Skip to content

222 Folsom Dr.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block1030
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.3

Building Details

Building Class16
Description1SF-1SS1G 1344
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
54%
Improvement Value:$104,200
46%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,607+5.6%
2024$5,308-1.0%
2023$5,363+1.3%
2022$5,294+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970