Skip to content

13 Truman DrBrick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block1046
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,682
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
49%
Improvement Value:$119,100
51%
Total Assessment$233,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844+5.6%
2024$5,534+3.8%
2023$5,331+1.4%
2022$5,258+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956