Skip to content

5 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Mar 28, 2002

Property Information

Block1046
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,162
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,700
50%
Improvement Value:$109,000
50%
Total Assessment$217,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,682+5.4%
2024$5,392+3.6%
2023$5,203+1.3%
2022$5,136+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10787, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1956