Skip to content

8 Hoover Dr.Brick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
May 23, 2022

Property Information

Block1046
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,202
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
49%
Improvement Value:$121,300
51%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,152+5.4%
2024$5,838+3.6%
2023$5,633+1.3%
2022$5,560+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,202DeedBook 19043, Page 315Recorded5/25/2022

Property Sale

Sale
$172,250
DeedBook 11650, Page 273

Property Sale

Sale
$105,500
DeedBook 4827, Page 588

Property Built

Built

Year Built: 1968