Skip to content

9 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block1046
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,641
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
49%
Improvement Value:$120,900
51%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,141+5.4%
2024$5,828+3.6%
2023$5,624+1.3%
2022$5,551+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10365, Page 1759

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4905, Page 769

Property Built

Built

Year Built: 1958