Skip to content

7 Truman Dr.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 1991

Property Information

Block1046
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page55.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
57%
Improvement Value:$86,000
43%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,230+5.4%
2024$4,964+3.6%
2023$4,790+1.3%
2022$4,727+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956