Skip to content

359 No. Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$376,000
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block1246
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,294
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,500
38%
Improvement Value:$221,400
62%
Total Assessment$356,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,333+5.2%
2024$8,873+3.5%
2023$8,576+1.4%
2022$8,459+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$376,000

From:

To:

Sq Ft2,294DeedBook 17430, Page 1048Recorded4/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 10659, Page 1474

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 5400, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1989