Skip to content

312 Eastham RdPoint Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Last Sale Date
Jan 8, 1999

Property Information

Block1317
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,585
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
57%
Improvement Value:$128,400
43%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,733+5.2%
2024$7,351+3.5%
2023$7,106+1.4%
2022$7,008+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960