Skip to content

72 Tall Timber Dr.Brick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Mar 12, 2020

Property Information

Block133
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class19
Description2SF3G-P
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$529,700
41%
Improvement Value:$762,100
59%
Total Assessment$1,291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,367+5.2%
2024$31,714+152.4%
2023$12,564+1.3%
2022$12,406+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 17836, Page 1797Recorded3/27/2020