Skip to content

50 West ViewBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Date
Oct 4, 2005

Property Information

Block133
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
DescriptionA-1SF-P 0867
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,300
82%
Improvement Value:$79,300
18%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,510+5.2%
2024$10,939+3.5%
2023$10,570+1.3%
2022$10,436+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950