Skip to content

68 Tall Timber Dr.Brick, NJ 08723

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 9, 2013

Property Information

Block133
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,712
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,200
51%
Improvement Value:$365,000
49%
Total Assessment$739,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,094+5.2%
2024$18,147+6.7%
2023$17,007+1.3%
2022$16,792-2.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4951, Page 719