Skip to content

7 Fullerton Dr.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block284
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,596
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
48%
Improvement Value:$135,300
52%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,711+5.2%
2024$6,378+3.5%
2023$6,162+1.3%
2022$6,085+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$382,000
Sq Ft1,596DeedBook 19392, Page 788Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 12267, Page 1531

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 10076, Page 1545

Property Built

Built

Year Built: 2000