Skip to content

24 Beckert DrBrick, NJ 08723

Built 1989

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Oct 1, 2019

Property Information

Block284
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,548
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
46%
Improvement Value:$149,200
54%
Total Assessment$275,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,108+5.2%
2024$6,756+3.5%
2023$6,528+1.3%
2022$6,445+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000
Sq Ft1,548DeedBook 17658, Page 239Recorded10/28/2019

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 15846, Page 1320Recorded7/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1989