Skip to content

20 Beckert Dr.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2013

Property Information

Block284
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage892
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
66%
Improvement Value:$69,000
34%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,192+5.2%
2024$4,935+3.5%
2023$4,768+1.3%
2022$4,707+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935