Skip to content

124 Woodland Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
May 20, 2021

Property Information

Block299
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,088
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
58%
Improvement Value:$93,600
42%
Total Assessment$223,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,776+5.2%
2024$5,489+3.5%
2023$5,304+6.4%
2022$4,987+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500
Sq Ft1,088DeedBook 18507, Page 906Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 17980, Page 1241Recorded7/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960