Skip to content

491 Sunset Blvd.Mantoloking, NJ 08738

Built 1972

Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block35
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,182
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$551,300
66%
Improvement Value:$283,200
34%
Total Assessment$834,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,555+5.2%
2024$20,487+3.5%
2023$19,794+17.5%
2022$16,853+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972