Skip to content

964 Lynnwood Ave.Brick, NJ 08723

Built 2000

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block516
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-P 1596
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,596
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
42%
Improvement Value:$158,600
58%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,080+5.2%
2024$6,729+3.5%
2023$6,502+1.3%
2022$6,419+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,596DeedBook 19419, Page 1989Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 15670, Page 888Recorded10/24/2013

Property Sale

SaleMulti
$317,000
DeedBook 12635, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5762, Page 811