Skip to content

965 Cypress Ave.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2013

Property Information

Block516
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF-P 1800
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,800
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
41%
Improvement Value:$169,000
59%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,400+5.2%
2024$7,034+3.5%
2023$6,796+1.3%
2022$6,710+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960