Skip to content

968 Lynnwood AveBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Jun 29, 2007

Property Information

Block516
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page35.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
59%
Improvement Value:$83,200
41%
Total Assessment$200,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+5.2%
2024$4,927+3.5%
2023$4,761+1.3%
2022$4,700+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 13702, Page 772

Property Sale

SaleMulti
$59,000
DeedBook 10700, Page 659

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 5614, Page 996

Property Built

Built

Year Built: 1955